Abdulkadir Uraloğlu: Drone’lara özel hava otobanları geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, otonom drone

Uraloğlu, birçok ülkenin havayollarına sonradan katılan amatör İHA ve drone’lar konusunda yeni düzenlemeler hazırlamaya başladığını belirterek Türkiye’deki çalışmaları sıralandırdı.

Bakan Uraloğlu, Türkiye’deki düzenlemenin yerli ve milli teknolojilerle Avrupa’nın sayılı otonom drone koridorunu hayata geçirerek İHA ve drone’ların uygunsuz uçuşlarının önüne geçmekle kalmayacağını aynı zamanda takip ve trafik yönetim sisteminin de getirileceğini aktardı.

“Drone’lara özel bir hava koridoru oluşturmak için çalışmalar sürüyor”

Bakan Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün İnsansız Hava Aracı (İHA) ve drone’lara özel bir hava koridoru oluşturmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

“Kayıtlı toplam 1,5 milyon lisanslı İHA pilotu ve 65 bin 859 insansız hava aracı var”

Bakan Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı toplam 1 milyon 521 bin 615 lisanslı İHA pilotu ve 65 bin 859 insansız hava aracı için, bakanlık olarak temel hedeflerinin ulaşımın her modunda güvenli ulaşımı sağlamak olduğunu belirterek, şu açıklamaya imza attı:

Karada araçlar, havada uçaklar ve denizde gemiler için nasıl belirli güzergahlar ve yollar oluşturuyorsak, dünyada ve ülkemizde son zamanlarda kullanımı oldukça artan İHA ve drone’lar için de şehir içi ve şehirler arası uçuşlarda belirlenecek koordinatlar çerçevesinde gidip gelmesini sağlayacak hava koridorları ve güzergahlar oluşturacağız.

“Uygunsuz uçuşların önüne geçilecek”

Bu sayede uygunsuz uçuşların önüne geçerek drone’lar için güvenli hava sahasını oluşturacağız.

“Birçok ülke, insansız hava araçları konusunda yeni düzenlemeler hazırlıyor”

Birçok ülkenin, insansız hava araçları konusunda yeni düzenlemeler hazırlamaya başladığına da değinen Uraloğlu, şu bilgileri verdi:

Sivil Havacılıkta önemli bir alan yaratan insansız hava araçlarına ve drone’lar dair farklı kullanım türleri görüyoruz. Askeri, güvenlik, istihbarat, tarım, kargo, gümrük işlemleri, orman yangınlarıyla mücadele, sivil ve ticari uçuşlara kadara farklı amaçlarda kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

“Özel yaşamın gizliliğini korumayı planlıyoruz”

Biz ise yerli ve milli teknolojilerle getireceğimiz yeni sistem ile uygunsuz uçuşların önüne geçip, hassas bölgelerde hem güvenlik zafiyeti oluşmamasını hem de özel yaşamın gizliliğini korumayı da planlıyoruz. Sadece bununla sınırlı değil elbette, bununla birlikte getireceğimiz sistem ile erişilebilir, verimli ve çevre dostu dijital bir uygulama ile operatörler mobil uygulamalar üzerinden uçuş izni alma ve hava sahası bilgilerini görme gibi imkanlara ulaşabilecek.

“Kontrol mekanizması ihtiyacı var”

Bir kontrol mekanizması ihtiyacının tüm ulaşım modlarında olduğu gibi İHA ve drone’lar için de gerekliliğine değinen Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu:

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz yeni sivil havacılık modelleri üzerinde çalışmalar yapıyor. İHA ve drone’lar için takip ve trafik yönetim sistemimiz İHA’ların mevcut hava sahasına entegrasyonunu sağlayacak. Drone’lar sistem bilgileri, konum, irtifa, hız, pilot bilgileri canlı olarak havacılık kontrol merkezine iletilecek ve kayıt altına alınacak. Bu sayede trafik yönetimi ve uçuş izinleri tek bir merkezden hızlı, kolay, emniyetli bir şekilde gerçekleşecek.

“Tamir istasyonları kurulacak”

Bakan Uraloğlu, ayrıca belirlenen güzergahlarda drone’lar arıza, pil bitmesi ya da olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmasına karşı da güzergah üzerinde tamir istasyonları kurmayı planladıklarının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir